Ing. Petr Válek
Ředitel
Aktuality v ROYAL VISION Reality
Investiční skupina DRFG se kromě nemovitostí a telekomunikací věnuje i finančním službám. V loňském roce úspěšně investovala do fintech startupu Investown a poohlíží se po dalších příležitostech včetně online investování do projektových dluhopisů. Do jejího portfolia spadá například Efekta OCP, ale také brokerpool Chytrý Honza zaměřující se na segment investic, pojištění a hypoték. Za správné fungování těchto projektů zodpovídá ředitel finančních služeb Jan Bartušek, který věří, že navzdory vysoké inflaci a konci hypotečního boomu bude i letos pokračovat růst hospodářských výsledků jednotlivých společností.
Na pozici ředitele finančních služeb jste nastoupil počátkem loňského roku. Od té doby jste provedl několik změn, které osobně považujete za zásadní?
Z mého pohledu nejzásadnější změnu v oblasti finančních služeb sehrála role této pozice jako taková. V minulosti žila každá firma spadající do této divize vlastním životem. Nově došlo k propojení celého systému a hledání synergických efektů – zejména v návaznosti jednotlivých procesů, sdílení obchodních příležitostí, tvorbě týmů napříč jednotlivými entitami. Z toho potom plynou výsledky jako je optimalizace nejen personálních nákladů. Dochází k rychlejšímu toku informací, efektivnějšímu rozhodování, a tím pádem i rychlejšímu posunu v rozvoji byznys modelů a vývoji projektů – od IT nástrojů počínaje až po nové vertikály příjmů.
Momentálně rozjíždíte i projekt online investování v oblasti projektových dluhopisů. Jak velký potenciál vidíte v propojení tradičního světa investic s moderními technologiemi?
Finanční služby jsou v současné době postaveny na technologiích, aplikacích a on-line marketingu. Dlouhodobě tvrdím, že před nástupem technologií do tradičního offline světa financí nelze zavírat oči. Velkým ponaučením pro mě byla celá řada úspěšných firem, které historicky nezachytily například nástup e-shopů, a právě kvůli tomu dnes již neexistují. Proto jsem se vždy snažil přinášet do finančních služeb IT systémy, aplikace nebo on-line nástroje, díky kterým je možné ukrojit část koláče zákazníků fungujících dnes již pouze ve virtuálním prostředí. Portfolio klientů hledajících produkty a služby pouze v on-linu je stále větší, proto je nezbytné této situaci přizpůsobit i byznys modely. Z tohoto důvodu jsme před dvěma lety konsolidovali on-line srovnávače pojištění a hypoték pod společnost Finnology. V rámci online projektů jsme pokračovali i kapitálovým vstupem do úspěšně peer to peer crowdfundingové platformy Investown. I díky dalším společníkům, kterým je například Seed Starter České spořitelny, má tento projekt ambice velmi brzy vstoupit na další evropské trhy. Tento rok začali vývojáři budovat platformu pro online prodej projektových dluhopisů. Všemi těmito kroky se přibližujeme novým generacím osob v produktivním věku, kteří již fungují výhradně v on-linu. Dokážeme tak získat spoustu zákazníků, se kterými bychom se za jiných okolností nesetkali.
Velkým tématem pro většinu z nás jsou teď vysoké úrokové sazby. Jak je řešíte vy a jaký mají vliv na divizi finančních produktů ve vaší skupině?
Vliv úrokových sazeb je pro divizi finančních služeb zásadní. Při jejich dnešní bezprecedentní výši negativně ovlivnily oblast zprostředkování úvěrů, zejména těch hypotečních. Na druhou stranu tato situace přiměla spoustu klientů více investovat, využívat depozitní produkty a celkově odkládat finanční prostředky. Mezi další pozitivní trendy patří růst v oblasti pojištění, meziročně o více než 120 %. Vliv růstu příjmů domácností, růst cen nemovitostí a inflace aktiv i zboží obecně, má pozitivní dopad na výši předpisu pojistného a nutnost indexovat krytí. K pozitivním obchodním výsledkům nám pomáhá i silné zastoupení a dlouhodobá tradice v oblasti on-line platforem. Jelikož se ve virtuálním prostředí pohybuje každým rokem stále více potenciálních klientů v produktivním věku, obchodně se dařilo našim interním nástrojům, které konsolidujeme ve společnosti Finnology, ale i crowdfundigové platformě Investown, do které jsme investičně vstoupili před rokem. Díky podpoře ze strany Česká spořitelny, která je v Investownu největším investorem, a s pomocí propracovného obchodního modelu, patří Investown mezi nejrychleji rostoucí mladé firmy v České republice.
V době vysoké inflace jsou častým tématem investice. Co byste klientům v tomto ohledu doporučil? Na co by se podle vás měli zaměřit?
Důležité je především neměnit svou investiční strategii. V době vysoké inflace mohou lidé nabýt dojmu, že právě prostřednictvím investičních nástrojů lze nezbytně inflaci překonat za každou cenu. To samozřejmě platí, ale v dlouhodobém horizontu. V době inflace pohybující se na úrovni kolem 10 % a více, je to krátkodobě prakticky nemožné. Navíc v současnosti může řada investorů při hledání produktů s vysokým výnosem sklouznout k nástrojům nebo produktům, které nabízí nereálné výnosy a velmi ošklivě se spálit.
Máte nějaké predikce, jaký bude další vývoj na hypotečním trhu?
Přestože jsou základní úrokové sazby stále na vysoké úrovni a podle ČNB bude v budoucnu jejich snižování pomalejší, řada odborníků oživení trhu očekává. Z mého pohledu může tento trend pozvolna pokračovat i v následujících měsících.
20. 4. 2024
Aktuality v ROYAL VISION Reality
„Většina projektů, které se dnes staví nebo dokončují, se plánovaly řekněme před šesti lety. Kvůli zdlouhavému legislativnímu procesu se proto reálně prodávají produkty nastavené na dobu před dvěma až třemi lety. Proto lze koupit nemovitosti, které nabízejí ještě poměrně komfortní životní prostor. Momentálně se ale v Česku rodí trend jeho zužování. Počet čtverečních metrů užitné plochy v jednotkách se sníží,“ říká Martin Nesládek, ředitel prodeje a marketingu DRFG Home.
Ředitel DRFG Real Estate Josef Šilhánek k délce povolovacího řízení potom říká: „Povolovací proces, ať už se to týká komerčních, nebo rezidenčních nemovitostí, je pořád dlouhý. Nicméně při vstupování na zahraničí trh sledujeme těch faktorů celou řadu. Ať už jde o daňové, či právní nastavení, ale hlavně, jak jsem již zmiňoval, jestli má daná země euro nebo místní měnu. To je třeba problém Polska, kde se v rezidenčním bydlení projevují také vysoké úrokové sazby. Ještě horší situace je v Maďarsku. Pokud jde o vůli stavět, tak hlavně Praha začala deklarovat zájem budovat město krátkých vzdáleností…“
Mnohem více se o pohledu obou na realitní trh a development dozvíte v novém rozhovoru pro E15.
Ten si můžete přečíst ZDE.
20. 4. 2024